تبلیغات
نقشه کشی و طراحی صنعتی - سرفصلهای نقشه کشی صنعتی برای مهندسی صنایع
 
نقشه کشی و طراحی صنعتی
سال اقتصاد مقاومتی ؛ اقدام و عمل گرامی باد
درباره وبلاگ


مصرف كالای ایرانی
حمایت از نیروی ایرانی
افزایش ثروت ملی


امر به معروف و نهی از منکر از دیدگاه امام علی(ع)
«امر به معروف» و «نهی از منکر» دو فریضه بزرگ و دو فرع از فروع ده‌گانه دین مبین اسلام محسوب می‌شوند. گذشته از عنایت خاص قرآن کریم به این موضوع و نیز سیره‌ی نظری و عملی پیامبراکرم(ص) و دیگر اولیای دین، در نگاه امیرالمؤمنین علی علیه‌السلام امر به معروف و نهی از منکر جایگاه ممتاز و ویژه‌ای دارد. آن حضرت امر به معروف و نهی از منکر را عنایت دین، قوام شریعت و با فضیلت‌ترین اعمال بندگان خدا توصیف می‌نماید که حتی از جهاد در راه خداوند نیز بالاتر است. از دیدگاه آن حضرت این دو فریضه برکات فراوانی در جامعه اسلامی به دنبال دارد و در مقابل ترک آنها مستوجب نزول بلا و خطرات زیادی است. مراتب سه‌گانه امر و نهی(قلبی، لسانی، یدی) خصوصیات آمر و ناهی، رابطه امر به معروف و نهی از منکر با جهاد و اقامه حدود و نیز لزوم نصیحت کردن و نصحیت پذیرفتن، همچنین فضیلت امر و نهی عوام نسبت به خواص، و رعایا نسبت به حکام، از دیگر فرازهای بیانات علوی در تبیین جایگاه و ارزش امر به معروف و نهی از منکر است.
حضرت زهرا سلام الله علیها:
همانا سعادتمند(به معنای) کامل و حقیقی کسی است که امام علی(ع) را در دوران زندگی و پس از مرگش دوست داشته باشد.


امام علی علیه السلام :
با مردم آنگونه معاشرت كنید، كه اگر مردید بر شما اشك ریزند، و اگر زنده ماندید، با اشتیاق سوی شما آیند.


حضرت محمد (ص) :
کسی که خود را شبیه غیر مسلمان درآورد ، از ما نیست


امام علی علیه السلام فرمودند:
شیعیان ما کسانی هستند که در راه ولایت ما از خود بذل و بخشش نشان می دهند، و در راه مودت ما همدیگر را دوست دارند . به جهت زنده نگهداشتن امر ما به زیارت یکدیگر می روند. در حال غضب به کسی ظلم نمی کنند و در صورت رضا اسراف نمی نمایند ، برای همسایگان خود مایه برکتند و با کسانی که معاشرت می کنند پیام آوران صلح و صفا و صمیمیتند.


حضرت امام خامنه ای ( دامه برکاته) :
حقیقت این است که امر به معروف و نهی از منکر , همان حرکت حزب الهی و همان پایبندی به اصول است که می تواند در مقابل انحراف و خطاهای فاحش دنیای امروز بایستد.


لعنت ابدی بر شیطان بزرگ آمریکای جنایت کار

تبریک ماه ربیع الاول :
این ماه همانگونه که از اسم آن پیداست بهار ماه‏ها است، بجهت این که آثار رحمت خداوند در آن هویداست. در این ماه ذخایر برکات خداوند و نورهاى زیبای او بر زمین فرود آمده است.

مدیر وبلاگ : A M
نویسندگان

سرفصلهای نقشه کشی صنعتی برای مهندسی صنایع:

 سرفصل  های نقشه کشی صنعتی نیز مانند کتاب ها بستگی به دانشگاه ها دارد ولی بطور می توان به عناوین زیر اشاره کرد:  

            -          مقدمه ای برنقشه کشی صنعتی وکاربردآن

-          معرفی صفحات اصلی تصویر و اصول رسم تصاویر

-          تعریف وترسیم تصویر یک جسم بر روی یک صفحه

-          را بطه هندسی بین تصاویر مختلف

-          رسم تصویر از روی مدلهای ساده

-          رسم تصویر یک جسم به کمک تصاویر معلوم آن

-          تعریف برش وقراردادهای مربوطه

-          برش و نیم برش ساده ٬برش ونیم برش شکسته و ...

-          تعریف تصویر مجسم و کاربرد آن  وطبقه بندی تصاویر مجسم

-          تصویر مجسم قائم

-          تصویر مجسم مایل

-          تصویر مرکزی (پرسپکتیو)

-          اتصالات ونحوه رسم آنها

-          تقاطع خط با صفحه و تقاطع صفحه با صفحه و...

-          تعریف سطوح استانه ای و مخروطی و تقاطع خط وسطح با آنها

-          تفاطع سطوح دوارانی با هم

-          گسترش احجام

-          تصویر کمکی با استفاده از تغییر صفحه

-          رسم فنرها وچرخدنده ها

-          اندازه گیری صنعتی

-          علائم سطوح٬ تلرانس ها و انطباقات

-          اصول مرکب کردن نقشه ها

-          کاربرد کامپیوتر در نقشه کشی صنعتی

  کتاب های نقشه کشی صنعتی:

اکثر اساتید دانشگاه های کشور به جای معرفی یک کتاب جزوه هایی را با توجه به سبک و سلیقه خود در اختیار دانشجویان قرار می دهند و ازآنها می خواهند که از آن جزوه بجای کتاب استفاده کنند.

ولی اگر بخواهیم معروفترین و پرکاربردترین کتاب ها را معرفی کنیم باید از دو کتاب خوب نقشه کشی صنعتی 1و2جناب مهندس مرجانی انتشارات دانشگاه یزد که در دوجلد مجزا برای علاقه مندان تهیه شده است و دیگری کتاب تحسین برانگیز جناب دکتر حسین خوشکیش و مهندس حبیب اله حدادی که این کتاب نیز درانتشارات دانشگاه علم وصنعت ایران در دو جلد چاپ شده است نام برد.

کتابهای نقشه کشی صنعتی ولی نژاد انتشارات طراح نیز از کتابهایی است

که با توجه به اینکه بیشتر به نقشه خوانی تاکید دارد بیشتر مورد استفاده دانشجویان مهندسی صنایع است.

البته علاقه مندان می توانند  کتاب های نقشه کشی فنی و حرفه ای که بطور تقریبا کاملی بسیاری از مهمترین سرفصل های نقشه کشی صنعتی  مهندسی صنایع را تحت پوشش قرار داده را نیز مورد مطالعه قراردهند.

معرفی نرم افزارهای نقشه کشی صنعتی:

امروزه استفاده از نرم افزارهای كامپیوتری را در اكثر قریب به اتفاق دفاتر طراحی مهندسی می توان مشاهده كرد به جرات می توان گفت دیگر از طراحی ونقشه های  دستی خبری نیست . قطعات در محیط های نرم افزاری طراحی می شوند و مكانیزم انها قبل از ساخت نمونه واقعی در چنین محیط هایی  شبیه سازی می شود و درحین عمل شبیه سازی عیوب طراحی مشخص می شود و در ننیجه بدون صرف هزینه ساخت می توان پس از حصول اطمینان از صحت طراحی شروع به ساخت نمونه واقعی و در نتیجه تولید محصول پرداخت .

این امر باعث شده تا شكل بازار عرضه وفروش محصولات از حالت سنتی و نمایشگاهی رفته رفته به شكل الكترونیكی تبدیل شود. طراحی قطعات در محیط های نرم افزاری این امكان را فراهم می كند تا دو شركت سازنده در دونقطه جهان بتوانند براحتی بایكدیگر در امر ساخت یك محصول همكاری كنند.

به طور مثال فرض كنید شركتی ایرانی به یك شركت چینی سفارش طراحی و ساخت یك قالب را می دهد استفاده از طراحی به كمك كامپیوتر باعث می شود كه شركت سازنده مدلی راكه می خواهد بسازد در اختیار شركت سفارش دهنده قرار می دهد پس از چندین بار رد وبدل پرونده های كامپیوتری در اخر با توافق طرفین نمونه واقعی ساخت و فرستاده می شود قبل از شروع به توضیح دستگاه طراحی شده توضیحاتی درباره چگونگی طراحی توسط كامپیوتر مفید است .

چگونگی استفاده ازنرم افزارهای كامپیوتری بستگی به هدف نهایی طراح دارد. به عنوان مثال اگر هدف از طراحی صرفا مدل سازی  وتهیه نقشه های صنعتی از مدل تهیه شده باشد. باید به سراغ نرم افزارهای مدل سازی رفت ولی امكان دارد شخص طراح بخواهد علاوه بر مدلسازی به كمك كامپیوتر به تحلیل و بررسی سینماتیكی یا دینامیكی یك مكانیزم بپردازد. انتخاب نرم افزارهای بسته به هدف طراح وابسته تسلط وی به آن نرم افزار دارد.نرم افزارهای متعددی قادر به عمل مدلسازی هستند كه از آن جمله می توان به solidworks    Mechanical desktop   AUTOCAD     catiaوغیره.

 این نرم افزارها به نرم افزارهایCAD((computer aided design  معروفند.هر كدام از این نرم افزارها در یك یا چند جنبه از طراحی نسبت به بقیه برتری دارند.

حال ما در این قسمت به معرفی دو نرم افزار مهم نقشه كشی می پردازیم و تا حدودی شما را با امكانات آنها آشنا می كنیم.

AUTO CAD

این نرم افزار جزو محبوبترین و معروفترین نرم افزارهای نقشه كشی است و امروزه دیگر كسی وجود ندارد كه در رشته های همچون عمران ومكانیك (وحتی صنایع اگر در قسمتهایی از صنعت همچون قطعه سازی یا خودروسازی مشغول به كار گرفته شوید .) مشغول به كار یا تحصیل باشد ولی نرم افزار اتوكد را نشناسد.

این نرم افزار تحت نسخه های مختلف توسط كمپانی Auto desk ارائه گردیده است كه می توان به قدیمی ترین نسخه های آن یعنی اتوكد 2.5 اشاره كرد.در این نرم افزار امكاناتی دراختیار كاربر قرار گرفته كه كاربر می تواند به سهولت ودر كمترین زمان ممكن انواع نقشه های دوبعدی و سه بعدی را ایجاد كند.

البته باید خاطر نشان كرد كه با توجه به طراحی شدن نرم افزارهای پیشرفته دیگری در دنیای سه بعدی كه در قسمت فوق نیز به آنها آشاره شد کمتر كسی از امكانات سه بعدی اتوكد استفاده می كند . ولی هنوز نیز بی شك اتوكد یگانه نرم افزار نقشه كشی دوبعدی در كارخانجات صنعتی ومراكز عمرانی در ایران می باشد.

Solidworks

Solidworksاز قوی ترین نرم افزارهای موجود در زمیینه طراحی و مدل سازی قطعات صنعتی به شمار می رود .

در این نرم افزار علاوه بر ایجاد مدل سازی سه بعدی از قطعات صنعتی ایجاد مجموعه های مونتاژ پیچیده متشكل از ده ها قطعه دیگر نیز به سادگی امكانپذیر می باشد . با استفاده از این نرم افزارها یك طراح صنعتی به راحتی می تواند از نماهای مختلف یك مدل سه بعدی نقشه های صنعتی تهیه نماید وبه همین منظور كلیه امكانات جانبی كه برای ایجاد نقشه های صنعتی مورد نیاز می باشد اعم از انواع استاندارد ها نمادهای ویژه اندازه گذاری و تلرانس گذاری هندسی فراهم شده است با ارائه ابزار 2D to 3Dاز نسخه 200plusبه بعد امكان تبدیل ترسیمات دو بعدی به مدل های سه بعدی نیز در این نرم افزار میسر شده است .

مزیت ویژه solidworksبر دیگز نرم افزارهای مدل سازی كارایی بالا ودر عین حال سادگی كار با ان می باشد. این نرم افزار از همان المان های بصری و گرافیكی ویندوز جهت ارتباط با كاربر سود می برد و به همین علت كاربران ویندوز به سرعت با محیط كار زیبای آن انس می گیرند.

 امكان ورود پرونده های سایر نرم افزارهای طراحی نیز به محیط این نرم افزار فراهم شده است پس از ارائه ابزار 2D to 3Dبسیاری از كاربران نرم افزار های مخصوص ترسیمات دو بعدی نظیر AotoCAd از این نرم افزار جهت تبدیل ترسیمات دو بعدی خود به مدل های سه بعدی ستفاده می كنند. این ویژگی و بسیاری از از مزایای دیگر كه در این مجال كوتاه امكان بازگو كردن آنها نمی باشد باعث شده است كه اكنون شركت solidworks دامنه فعالیت خود را بیش از پیش گسترش داده و از طریق 230 نمایندگی به فروش محصولات خود در 70 كشور دنیا بپردازند.

دانشجویان عزیز می توانند برای یادگیری هرچه بهتر این نرم افزار به كتاب كامل و جامع آقای Paul Tran

ترجمه آقای مهدی عاصی لاهیجانی با عنوان كارگاه عملی solidworks از انتشارات كانون نشر علوم مراجعه كنند

 کاربرد نقشه کشی صنعتی در مهندسی صنایع :

 صنعت قطعه سازی در كشور ما شامل مجموعه ای پراكنده از واحدهای صنعتی كوچك می باشد. بسیاری از این واحدهای صنعتی دارای دانش مهندسی كافی نبوده و به صورت تجربی و سنتی كار تولید را انجام می دهند. در این واحدها كه عموما با مدیریت غیر علمی نیز اداره می شوند حتی از مهندسی مكانیك و متالورژی هم استفاده چندانی نمی شود چه برسد به مهندسی صنایع! دلیل وجود چنین صنایعی در داخل كشور محیط غیر رقابتی و ناسالم صنعت كشور است كه سبب می شود مسائلی غیر از مسائل فنی و كیفیت تولید در سودآوری واحدهای صنعتی دخالت داشته باشد. البته باید وجود صنعت كاران بدون تحصیلات دانشگاهی كه به صورت تجربی به تولید می پردازند نیز اشاره كرد. دلیل دیگر این مسأله كوچك بودن این واحدهای تولیدی می باشد كه به آنها اجازه نمی دهد یك كادر فنی-مهندسی قوی و كارآمد را در خود پرورش دهند. مهندس صنایع در صورتی كه حجم تولید از میزان خاصی فراتر برود، نقش خود را می تواند ایفا كند و در كارگاه های تولیدی كوچك اصولا پارامترهای زیادی برای بهینه سازی تولید وجود ندارد.

اما در مورد واحدهای قطعه سازی با اندازه بزرگ و مدیریت علمی مهندسی صنایع در موارد زیر می تواند مؤثر باشد: برنامه ریزی تولید، برنامه ریزی پرسنلی، برنامه ریزی انبارداری، برنامه ریزی نگهداری و تعمیرات، كنترل كیفی، یافتن موانع و مشكلات سودآوری كارخانه و رسیدن به راه حل هایی كه كارخانه بتواند به اهداف تولیدی خود دست یابد. به عنوان مثال مهندس صنایع باید میزان حجم تولید، ساعات كاری، تعداد شیفت های كاری، میزان انبار مواد اولیه و محصولات، ترتیب مراحل تولید، ترتیب چرخش كار و ... را طوری بهینه نماید كه به حداكثر بهره وری دسترسی پیدا كند، یعنی هزینه ها شامل هزینه سرمایه، هزینه پرسنلی، هزینه ماشین آلات، هزینه تعمیرات و ... را بتواند كاهش دهد و در عوض به تولید بیشتری دست پیدا كند. همچنین مهندس صنایع باید یك برنامه ریزی كامل برای تعمیرات ماشین آلات موجود در كارخانه ایجاد كند بطوری كه تعمیرات ماشین آلات در زمان های مشخص و برنامه ریزی شده انجام شود و قطعات یدكی مورد نیاز در زمان های مشخص فراهم گردد بطوری كه خرابی یك دستگاه سبب توقف بی مورد خط تولید و ضرر ناشی از عدم كاركرد نشود. مسأله دیگر كنترل كیفیت محصولات تولیدی جهت تضمین كیفیت كالا می باشد.

البته شاید بعضی از کارهای فوق در هر کارخانه ای برای بهینه سازی  نیاز باشد ولی مساله ای که بسیار مهم است این است که وقتی مهندسی  بخواهد در یک کارخانه خودروسازی یک بهینه سازی کامل و جامع را انجام دهد و با تمام مهندسین مکانیک ومتالورژی و ... ارتباط برقرار کند اگر زبان نقشه کشی را بلد نباشد یعنی اینکه زبان صحبت کردن با آنها را بلد نیست ونمی تواند در حیطه کاری خود موفق باشد پس یک مهندس صنایع لااقل باید از نقشه خوانی سردر بیاورد و گرنه هیچ وقت نمی تواند بر سیستم تولیدی کارخانه تسلط کافی داشته باشد و آنطور که می خواهد امور را به جریان دراورده و کارخانه را اداره کند و بچرخاند!!! 

در این میان نقشه خوانی و یا طراحی فقط یك ابزار كوچك در دست مهندس است كه باید به آن مسلط باشد ولی به هیچ وجه كاری كه از مهندس صنایع انتظار می رود نقشه خوانی یا طراحی به طورحرفه ای وکامل (مانند یک مهندس نقشه کش ،یک طراح صنعتی یا یک مهندس مکانیک) نیست .بلکه در حدی که بتواند وظیفه ای که در بالا نیز به ان اشاره شد رابه نحواحسن انجام دهد.

البته دانشجویان نباید نگران گستردگی مباحث نقشه كشی باشند و مقداری كار و تجربه در محیط های صنعتی تسلط كافی به نقشه خوانی را ایجاد می كند.

از آقای عباس روحانی (دانشجوی دكترای مكانیك دانشگاه صنعتی شریف)و آقای سید علی حسینی یزدی (دانشجوی مهندسی مكانیك دانشگاه امیركبیر)به خاطر اطلاعاتی كه در مبحث نقشه كشی دراختیار ماقرار دادند تشكر وقدردانی می كنیم.

 نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
نظرات ()
چهارشنبه 14 آذر 1397 12:30 ق.ظ

You have made your position very effectively..
cialis generique 5 mg online cialis viagra cialis levitra cialis soft tabs for sale cialis soft tabs for sale dosagem ideal cialis cialis price thailand look here cialis order on line achat cialis en suisse venta de cialis canada
دوشنبه 12 آذر 1397 01:45 ق.ظ

Thank you! I value this.
viagra cialis levitra prescription doctor cialis the best site cialis tablets cialis generique can i take cialis and ecstasy cialis official site cialis generico cialis generico milano cialis generico en mexico viagra vs cialis
جمعه 9 آذر 1397 02:00 ق.ظ

Terrific info. Appreciate it.
how to buy cialis online usa cialis price in bangalore american pharmacy cialis price cialis wal mart pharmacy order cialis from india cialis y deporte warnings for cialis where to buy cialis in ontario buy original cialis cialis authentique suisse
پنجشنبه 8 آذر 1397 02:26 ق.ظ

Amazing all kinds of good data!
tarif cialis france cialis generic tadalafil buy cialis 100mg suppliers cialis online holland buy name brand cialis on line cialis reviews cialis for sale in europa cialis sale online cialis pills price each enter site 20 mg cialis cost
چهارشنبه 7 آذر 1397 01:58 ب.ظ

Many thanks, Loads of postings.

cialis uk acheter cialis kamagra interactions for cialis acheter du cialis a geneve price cialis wal mart pharmacy cialis with 2 days delivery cialis daily low dose cialis blood pressure order a sample of cialis best generic drugs cialis
چهارشنبه 7 آذر 1397 02:01 ق.ظ

Position well regarded!!
cialis tablets australia cialis tablets for sale cialis dosage amounts india cialis 100mg cost if a woman takes a mans cialis how much does a cialis cost free generic cialis click here to buy cialis can i take cialis and ecstasy online prescriptions cialis
پنجشنبه 19 مهر 1397 09:56 ق.ظ

Amazing tons of very good tips.
levitra levitra 10 mg kopen buy levitra 10mg levitra 20 mg bayer prezzo vardenafil 20mg levitra prices levitra 20 mg bayer prezzo buy levitra levitra generic cheap 20mg levitra
سه شنبه 10 مهر 1397 06:20 ق.ظ

Amazing stuff. Kudos.
cialis generico in farmacia cialis 5 mg schweiz cialis daily new zealand 200 cialis coupon cialis dose 30mg where to buy cialis in ontario cialis tadalafil online tadalafil cialis 30 day sample cialis 20 mg
یکشنبه 8 مهر 1397 03:49 ق.ظ

Cheers, I enjoy it!
non 5 mg cialis generici only now cialis for sale in us generic cialis pill online where to buy cialis in ontario viagra or cialis cialis prezzo in linea basso wow cialis 20 cialis cipla best buy get cheap cialis dosagem ideal cialis
شنبه 31 شهریور 1397 05:40 ب.ظ

You made your position pretty clearly.!
canada drug rx from canada most reliable canadian online pharmacies canadian pharmaceuticals online canadian viagra canadian pharmacies canada medication pharmacy canadian medications online pharmacy canada online pharmacies legitimate
چهارشنبه 28 شهریور 1397 07:15 ب.ظ

Cheers, Valuable information.
we recommend cialis info if a woman takes a mans cialis prix de cialis 5 mg cialis coupon printable cialis y deporte cialis herbs cialis pills in singapore link for you cialis price cialis 05 cialis generique 5 mg
سه شنبه 13 شهریور 1397 08:25 ب.ظ

Nicely put, Regards.
trusted pharmacy canada canadian government approved pharmacies pharmacy canada reviews canadian rx world pharmacy north west pharmacies canada canada online pharmacies surrey canadian online pharmacies rated buy viagra 25mg canada pharmacies online prescriptions online pharmacies india
سه شنبه 13 شهریور 1397 04:31 ق.ظ

Kudos. Good information!
order sildenafil buy viagra online uk next day delivery pharmacy prices for viagra safest place to buy viagra viagra pharmacy prices buy kamagra viagra how to purchase viagra online where to buy viagra without prescription buy viagra mastercard where buy viagra uk
دوشنبه 12 شهریور 1397 08:46 ب.ظ

Regards, I appreciate it!
generic cialis review uk cialis name brand cheap prices on cialis 10 mg cialis 30 day trial coupon only best offers 100mg cialis buy cialis online safe site to buy cialis online cialis usa cost cialis online we use it cialis online store
دوشنبه 12 شهریور 1397 02:23 ق.ظ

Terrific info. Appreciate it.
generic cialis levitra cialis 5 effetti collaterali when will generic cialis be available cipla cialis online prix cialis once a da acheter du cialis a geneve tadalafil 5mg comprar cialis navarr cialis 30 day sample we like it cialis price
یکشنبه 11 شهریور 1397 01:11 ب.ظ

Beneficial knowledge. With thanks!
cialis online buy cheap cialis in uk non 5 mg cialis generici cialis reviews cialis generique 5 mg cialis 5 mg schweiz cialis generico postepay cialis canadian drugs i recommend cialis generico online cialis
سه شنبه 23 مرداد 1397 03:34 ق.ظ

You actually said it exceptionally well.
get viagra online buy viagra canada where to buy viagra uk where to buy viagra in stores buy viagra super active online online viagra usa viagra online rx buy sildenafil tablets online buy sildenafil online cheap buy viagra online discount
دوشنبه 22 مرداد 1397 12:04 ب.ظ

Wow many of great info.
brand cialis generic how much does a cialis cost cialis 200 dollar savings card if a woman takes a mans cialis cialis name brand cheap buy cialis price cialis best female cialis no prescription achat cialis en itali cialis rezeptfrei
دوشنبه 7 خرداد 1397 03:13 ق.ظ

Reliable content. Thanks a lot!
cialis free trial dosagem ideal cialis cialis side effects venta de cialis canada price cialis best cialis for daily use cialis pills boards compare prices cialis uk cialis 5mg cialis for sale in europa
پنجشنبه 20 اردیبهشت 1397 04:43 ق.ظ

Wonderful content. With thanks.
calis how to buy cialis online usa costo in farmacia cialis i recommend cialis generico calis online cialis generic cialis levitra cialis soft tabs for sale cialis lowest price get cheap cialis
سه شنبه 4 اردیبهشت 1397 05:44 ق.ظ

Regards! Loads of data.

viagra with prescription online buy herbal viagra online buy viagra usa how buy viagra online cheap online pharmacy no prescription how to order viagra online viagra online buy cheap viagra no prescription viagra to buy online viagra uk prescription
جمعه 17 فروردین 1397 09:23 ب.ظ

Kudos. I enjoy this.
trusted tabled cialis softabs buy cialis cialis price thailand cialis authentique suisse cialis for bph cialis australian price cialis y deporte acquisto online cialis look here cialis cheap canada achat cialis en europe
جمعه 3 فروردین 1397 06:30 ب.ظ

Very good postings. Thank you.
cialis pills get cheap cialis cialis price thailand can i take cialis and ecstasy generic cialis at the pharmacy cialis professional from usa cialis cuantos mg hay cialis generico in farmacia sublingual cialis online calis
دوشنبه 28 اسفند 1396 12:56 ق.ظ

Kudos! Terrific information!
cialis great britain cialis 5mg billiger cialis prices canadian cialis enter site natural cialis cialis 100mg suppliers cialis sicuro in linea acquistare cialis internet order a sample of cialis cialis bula
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر

صفحات جانبی
آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
امکانات جانبی