تبلیغات
نقشه کشی و طراحی صنعتی - الکترودهای جوشکاری زیر آب
 
نقشه کشی و طراحی صنعتی
سال اقتصاد مقاومتی ؛ اقدام و عمل گرامی باد
درباره وبلاگ


مصرف كالای ایرانی
حمایت از نیروی ایرانی
افزایش ثروت ملی


امر به معروف و نهی از منکر از دیدگاه امام علی(ع)
«امر به معروف» و «نهی از منکر» دو فریضه بزرگ و دو فرع از فروع ده‌گانه دین مبین اسلام محسوب می‌شوند. گذشته از عنایت خاص قرآن کریم به این موضوع و نیز سیره‌ی نظری و عملی پیامبراکرم(ص) و دیگر اولیای دین، در نگاه امیرالمؤمنین علی علیه‌السلام امر به معروف و نهی از منکر جایگاه ممتاز و ویژه‌ای دارد. آن حضرت امر به معروف و نهی از منکر را عنایت دین، قوام شریعت و با فضیلت‌ترین اعمال بندگان خدا توصیف می‌نماید که حتی از جهاد در راه خداوند نیز بالاتر است. از دیدگاه آن حضرت این دو فریضه برکات فراوانی در جامعه اسلامی به دنبال دارد و در مقابل ترک آنها مستوجب نزول بلا و خطرات زیادی است. مراتب سه‌گانه امر و نهی(قلبی، لسانی، یدی) خصوصیات آمر و ناهی، رابطه امر به معروف و نهی از منکر با جهاد و اقامه حدود و نیز لزوم نصیحت کردن و نصحیت پذیرفتن، همچنین فضیلت امر و نهی عوام نسبت به خواص، و رعایا نسبت به حکام، از دیگر فرازهای بیانات علوی در تبیین جایگاه و ارزش امر به معروف و نهی از منکر است.
حضرت زهرا سلام الله علیها:
همانا سعادتمند(به معنای) کامل و حقیقی کسی است که امام علی(ع) را در دوران زندگی و پس از مرگش دوست داشته باشد.


امام علی علیه السلام :
با مردم آنگونه معاشرت كنید، كه اگر مردید بر شما اشك ریزند، و اگر زنده ماندید، با اشتیاق سوی شما آیند.


حضرت محمد (ص) :
کسی که خود را شبیه غیر مسلمان درآورد ، از ما نیست


امام علی علیه السلام فرمودند:
شیعیان ما کسانی هستند که در راه ولایت ما از خود بذل و بخشش نشان می دهند، و در راه مودت ما همدیگر را دوست دارند . به جهت زنده نگهداشتن امر ما به زیارت یکدیگر می روند. در حال غضب به کسی ظلم نمی کنند و در صورت رضا اسراف نمی نمایند ، برای همسایگان خود مایه برکتند و با کسانی که معاشرت می کنند پیام آوران صلح و صفا و صمیمیتند.


حضرت امام خامنه ای ( دامه برکاته) :
حقیقت این است که امر به معروف و نهی از منکر , همان حرکت حزب الهی و همان پایبندی به اصول است که می تواند در مقابل انحراف و خطاهای فاحش دنیای امروز بایستد.


لعنت ابدی بر شیطان بزرگ آمریکای جنایت کار

تبریک ماه ربیع الاول :
این ماه همانگونه که از اسم آن پیداست بهار ماه‏ها است، بجهت این که آثار رحمت خداوند در آن هویداست. در این ماه ذخایر برکات خداوند و نورهاى زیبای او بر زمین فرود آمده است.

مدیر وبلاگ : A M
نویسندگان

الكترودهای مورد مصرف در جوشكاری قوسی زیر آبی از انواع اصلاح شده الكترودهای دستی معمولی هستند. سیستم كدگذاری خاصی برای این الكترودها وجود ندارد و اغلب آنها بر اساس نام تجاری شناخته شده و بر اساس قابلیت و سهولت استفاده برای جوشكاران كاربرد یافته اند. پرمصرف ترین این الكترودها، الكترودهای مورد مصرف برای فولادهای كربنی/منگنزی هستند. خواص مكانیكی جوش زیرآبی به شدت به عمق جوشكاری وابسته بوده و با افزایش عمق محل جوشكاری، این خواص كاهش می یابند. با افزایش عمق، فشار افزایش می یابد. این امر باعث ورود اكسیژن ناشی از تجزیه آب و افزایش مقدار آن و درنتیجه كاهش منگنز و سیلیكون و افزایش كربن در حوضچه جوش و ایجاد تخلخل در جوش هنگام سرد شدن آن می گردد ، همچنین ممكن است مقدار هیدروژن افزایش یابد كه نتیجه آن ازدیاد تخلخل و كاهش پایداری قوس است چرا كه در عمق های زیاد بدلیل پتانسیل یونیزاسیون بالای هیدروژن ، پایداری قوس كاهش می یابد. یكی دیگر از مشكلات قابل توجه در جوشكاری زیرآبی احتمال ایجاد تركهای هیدروژنی در اثر حضور آب و رطوبت می باشد كه ریسك این پدیده نیز با افزایش عمق ، افزایش می یابد. این موضوع در حالتی كه از الكترودهای با روكش اسیدی استفاده می شود از حساسیت بیشتری برخوردار است چراكه قابلیت جذب رطوبت در این نوع پوشش بیشتر بوده و هیدروژن تجزیه شده از این رطوبت به راحتی جذب فلز جوش مذاب می گردد. به همین دلیل در جوشكاری زیرآبی استفاده از الكترودهای نوع روتیلی ترجیح داده می شود. روكش این الكترودها حاوی مواد مختلفی برای بهبود شرایط جوشكاری و خواص جوش می باشد. بعنوان مثال فرومنگنز به منظور جذب اكسیژن و كاهش تخلخل و تیتانیوم و بور بدلیل تشكیل ساختار فریت سوزنی و بهبود خواص مكانیكی، به مواد پوشش الكترود افزوده می گردد. همچنین گاهی نیكل به منظور بهبود چقرمگی به مواد پوشش افزوده می شود. جوشكاری زیرآبی فولادهایی با استحكام بالاتر معمولا با استفاده از الكترودهای زنگ نزن آستنیتی انجام می گیرد تا احتمال ایجاد ترك هیدروژنی كاهش یابد. اما در این حالت باید احتیاطهای لازم صورت گیرد تا از ایجاد ترك در ناحیه متأثر از حرارت (HAZ) پیشگیری شود. در الكترودهای دستی معمولا بدلیل كمتر بودن سرعت سوخت پوشش الكترود نسبت به ذوب مغزی آن، یك چاله در سر الكترود تشكیل می گردد كه قوس، درون آن گودی كه از اطراف توسط فلاكس پوشش احاطه شده، ایجاد می شود. این پدیده به حفاظت از ذرات مذاب جدا شده از الكترود و همچنین كنترل انتقال آنها كمك می كند. چاله سر الكترود در بحث جوشكاری زیرآبی بسیار حائز اهمیت است.از آنجایی كه این پدیده باعث پایداری قوس و كنترل طول آن می گردد، بدون حضور آن دستیابی به یك جوش زیرآبی قابل قبول و مناسب بسیار مشكل خواهد بود. بنابراین با استفاده از این تكنیك جوشكاران می توانند حتی درصورت عدم وجود دید كافی با وارد آوردن كمی فشار به الكترود، بدون نیاز به كنترل طول قوس، با یك نرخ تغذیه ثابت جوشكاری را انجام دهند. یكی از وظایف پوشش الكترود تولید اتمسفر محافظ در اطراف حوضچه جوش است. در جوشكاری زیرآبی نیز این پدیده وجود دارد و بدلیل وجود آب، از اهمیت بسیار بالاتری برخوردار است. یكی از تفاوتهای قوس زیر آب با قوس در هوا ایجاد حبابهای گاز در ناحیه قوس است. رفتار این حبابها در جوشكاری زیرآبی از اهمیت بالایی برخوردار است. این حبابها علاوه بر ناپایدار كردن قوس می توانند باعث تلاطم حوضچه جوش نیز شوند.

با توجه به موارد مطرح شده، باید تدابیر ویژه ای در انتخاب مواد فلاكس پوشش الكترود توسط سازندگان اتخاذ گردد تا جوش حاصل از آنها كیفیت و خواص مورد نظر را تعبیه كند. بسته به خواص مورد نیاز و نیز عمق آب، ممكن است الكترود خاصی بهترین نتیجه را ایجاد نماید. برای تأیید كیفیت دستورالعمل و همچنین تایید الكترودهای مورد استفاده باید آزمونهای خاصی انجام شود. این آزمونها در كد AWS D3.6 تشریح شده اند. مهمترین تفاوت ظاهری الكترودهای دستی معمولی با الكترودهای جوشكاری زیرآبی، پوشش ضد آب الكترودهای زیرآبی است. الكترودهای مورد مصرف در جوشكاری قوسی زیرآبی توسط یك موم یا پلاستیك ضد آب پوشش داده می شوند تا فلاكس روكش الكترود را تا زمان مصرف از تماس با آب محافظت كرده و یا حداقل نفوذ رطوبت را محدود سازد. كیفیت این پوشش بسیار مهم است. درصورتیكه پوشش ضد آب بطور یكپارچه سطح الكترود را نپوشانده باشد، آب از طریق درزهای موجود درآن نفوذ كرده و باعث مرطوب شدن فلاكس الكترود و در نتیجه كاهش كیفیت جوش می گردد. همچنین در جوشكاری در اعماق زیاد بدلیل بالا بودن فشار هیدروستاتیك، آب می تواند از پوششهای نامناسب عبور كرده و فلاكس الكترود را مرطوب نماید. پوششهای ضدآب علاوه بر موارد مطرح شده باید بدون جاگذاشتن مواد مضر بسوزند و همچنین خللی در شرایط قوس و انتقال قطرات مذاب ایجاد ننمایند. نگهداری و محافظت از پوشش ضدآب این الكترودها باید به دقت صورت گیرد تا از آسیب رسیدن به آنها جلوگیری گردد. همچنین بدلیل اهمیت این موضوع باید روشهای جابجایی و نگهداری الكترودها در زیر آب در دستورالعمل جوش (WPS) قید شده باشد. این پوششها سرتاسر الكترود را فرا گرفته اند و امكان ایجاد اتصال الكتریكی نیز در این حالت وجود ندارد. لذا برای برقرار گردن جریان و شروع جوشكاری، جوشكار باید با فشردن دندانه های انبر جوشكاری بر روی انتهای الكترود، خراشی در پوشش ایجاد نماید. برای ایجاد قوس نیز باید نوك الكترود را با فشار بر روی سطح بكشد تا پوشش آن ناحیه نیز برداشته شده و قوس برقرار گردد. سازندگان الكترود پیشرفت قابل ملاحظه ای در توسعه سیستمهای ضد آب برای الكترودهای جوشكاری زیرآبی داشته اند. جزئیات و اطلاعات این سیستمها مختص سازندگان آنهاست، اما درهرحال نتیجه حاصل از مجموع تلاشهای این سازندگان، تولید نسل جدید از الكترودهای جوشكاری زیرآبی با قابلیت ایجاد جوش با كیفیت بالاتر بود.

در جوشكاری زیرآبی معمولا از جریان DCEN استفاده می گردد كه باعث افزایش طول عمر انبر الكترود می شود. البته این انتخاب جنبه اقتصادی دارد و ممكن است در مواردی استفاده از جریان DCEP جوش با كیفیت بالاتری را ایجاد نماید. درهر صورت بهترین حالت تنظیم جریان و ولتاژ استفاده از مقادیر پیشنهادی سازنده می باشد.


صفحات جانبی
آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
امکانات جانبی