تبلیغات
نقشه کشی و طراحی صنعتی - بررسی انواع عیوب ریخته گری
 
نقشه کشی و طراحی صنعتی
سال اقتصاد مقاومتی ؛ اقدام و عمل گرامی باد
درباره وبلاگ


مصرف كالای ایرانی
حمایت از نیروی ایرانی
افزایش ثروت ملی


امر به معروف و نهی از منکر از دیدگاه امام علی(ع)
«امر به معروف» و «نهی از منکر» دو فریضه بزرگ و دو فرع از فروع ده‌گانه دین مبین اسلام محسوب می‌شوند. گذشته از عنایت خاص قرآن کریم به این موضوع و نیز سیره‌ی نظری و عملی پیامبراکرم(ص) و دیگر اولیای دین، در نگاه امیرالمؤمنین علی علیه‌السلام امر به معروف و نهی از منکر جایگاه ممتاز و ویژه‌ای دارد. آن حضرت امر به معروف و نهی از منکر را عنایت دین، قوام شریعت و با فضیلت‌ترین اعمال بندگان خدا توصیف می‌نماید که حتی از جهاد در راه خداوند نیز بالاتر است. از دیدگاه آن حضرت این دو فریضه برکات فراوانی در جامعه اسلامی به دنبال دارد و در مقابل ترک آنها مستوجب نزول بلا و خطرات زیادی است. مراتب سه‌گانه امر و نهی(قلبی، لسانی، یدی) خصوصیات آمر و ناهی، رابطه امر به معروف و نهی از منکر با جهاد و اقامه حدود و نیز لزوم نصیحت کردن و نصحیت پذیرفتن، همچنین فضیلت امر و نهی عوام نسبت به خواص، و رعایا نسبت به حکام، از دیگر فرازهای بیانات علوی در تبیین جایگاه و ارزش امر به معروف و نهی از منکر است.




حضرت زهرا سلام الله علیها:
همانا سعادتمند(به معنای) کامل و حقیقی کسی است که امام علی(ع) را در دوران زندگی و پس از مرگش دوست داشته باشد.


امام علی علیه السلام :
با مردم آنگونه معاشرت كنید، كه اگر مردید بر شما اشك ریزند، و اگر زنده ماندید، با اشتیاق سوی شما آیند.


حضرت محمد (ص) :
کسی که خود را شبیه غیر مسلمان درآورد ، از ما نیست


امام علی علیه السلام فرمودند:
شیعیان ما کسانی هستند که در راه ولایت ما از خود بذل و بخشش نشان می دهند، و در راه مودت ما همدیگر را دوست دارند . به جهت زنده نگهداشتن امر ما به زیارت یکدیگر می روند. در حال غضب به کسی ظلم نمی کنند و در صورت رضا اسراف نمی نمایند ، برای همسایگان خود مایه برکتند و با کسانی که معاشرت می کنند پیام آوران صلح و صفا و صمیمیتند.


حضرت امام خامنه ای ( دامه برکاته) :
حقیقت این است که امر به معروف و نهی از منکر , همان حرکت حزب الهی و همان پایبندی به اصول است که می تواند در مقابل انحراف و خطاهای فاحش دنیای امروز بایستد.


لعنت ابدی بر شیطان بزرگ آمریکای جنایت کار

تبریک ماه ربیع الاول :
این ماه همانگونه که از اسم آن پیداست بهار ماه‏ها است، بجهت این که آثار رحمت خداوند در آن هویداست. در این ماه ذخایر برکات خداوند و نورهاى زیبای او بر زمین فرود آمده است.

مدیر وبلاگ : A M
نویسندگان

عیب سرد جوشی

سردجوشی عبارت است ازبرخورد دوجبهه ازفلزمذاب اکسید شده که باعث ناپیوستگی درقطعه ریخته شده می شود.درصورتی که انجماد فلزخیلی پیشرفته باشد اتصال دوجبهه مذاب بطورکامل انجام شده و سردجوشی به صورت کشیدگی درقطعه ظاهرمی شود.

نحوه ایجاد عیب سرد جوشی 

سردجوشی نتیجه تقسیم شدن موج مذاب در طول پرشدن قالب می باشد این تقسیم شدن می تواند دراثر وجودیک مانع درراه عبورمذاب(پین یا ماهیچه)باشد ویا دراثریک انسداد ناشی ازجاری شدن به صورت جت می باشد.حضوراکسید درفلزمذاب قبل ازریخته گری پدیده سردجوشی را شدیدتر می نماید .

عیب نیامد

نیامد عیبی است که دراثر نرسیدن مذاب به قسمت هایی ازقطعه ایجاد می شود این عیب می تواند درنواحی نازک قطعه ایجاد شود وازنظرظاهری به عیب سردجوشی شبیه است.

نحوه ایجاد عیب نیامد

عیب نیامد نتیجه تقسیم شدن جبهه مذاب درحین پرشدن قالب است.فلزخیلی سرد بوده ویا زمان پرشدن قالب خیلی طولانی می باشد ویا حتی ممکن است جهت حرکت مذاب درقالب درحین پرشدن قالب نامناسب باشد به طوری که مذاب مسیر،طولانی را برای رسیدن به هدف بپیماید . دراین حال قبل ازاینکه قالب توسط مذاب پرشود انجماد آغازشده ونیامد ایجاد می شود.

عیب مک های گازی 

این عیب به صورت مک هایی با دیواره صاف ظاهرمی شود که شکل کروی داشته و با سطح خارجی نیزارتباطی ندارند . سطح داخلی این مک ها معمولا ً براق بوده اما گاهی ممکن است تا حدودی اکسیده نیز شده باشد که بستگی به منشأ ایجاد مک ها دارد .

نحوه ایجاد عیب مک های گازی

الف ) حبس هوا درحین پرشدن قالب:

پرشدن قالب های ریخته گری تحت فشارمعمولا ً به صورت تلاطمی انجام شده واین تلاطم باعث حبس هوا درقالب می شود.

ب) حبس هوا درمحفظه نگهدارنده مذاب:

درماشین های محفظه سرد درهنگام اولین فاز تزریق ذوب هوا می تواند وارد مذاب شده ودرهنگام پر شدن قالب هوا دربخش های زیادی ازمذاب محبوس گردد.

پ) حبس گازدرمحفظه سیلندر تزریق:

این حالت دراثرتبخیر و یا تجزیه ماده حلال موجود در روانساز پیستون ایجاد می شود درنتیجه درهنگام ورود مذاب به این قسمت ها باید ماده روانساز به صورت خشک باشد.

ت) حبس گازازطریق مواد مذاب:

همان فرآیند ذکرشده درفوق می باشد که ناشی ازتبخیر ناقص روانساز قالب و یا تجزیه آن هنگام رسیدن مذاب می باشد .

ث) آزاد شدن گازحل شده درفلزمذاب:

آلومینیوم وآلیاژهای آن به راحتی آب و دیگرترکیبات هیدروژن دار(مانند روغن وگریس)راتجزیه می نمایند. هیدروژن آزاد شده درهنگام این تجزیه درفلزحل شده وهرچه دما بالا باشد میزان ورودهیدروژن به فلز نیزبیشترخواهد بود برعکس حلالیت هیدروژن درآلومینیوم درحالت جامد عملا ًناچیزاست درنتیجه در حین انجماد هیدروژن حل شده درمذاب آزاد شده وایجاد سوراخ های ریزمی نماید.

عیب مک های انقباضی :

مک های انقباض به صورت حفره با فرم واندازه متغیر می باشند.این مک ها برعکس مک وحفره های گازی سطوح صاف وبراق نداشته وکم وبیش حالت کندگی وسطوح دندریتی دارند.

نحوه ایجاد عیب مک های انقباضی

درهنگام انجماد فلزدچارانقباض حجمی گردیده ودرصورت عدم وجود فلزمذاب جبران کننده انقباض.

این انقباض به صورت یک یا چند حفره ظاهرمی گردد.این حفره ها می توانند درسطح قطعات ریختگی ظاهرشوند،مثلا درمواردی که مذاب درشمش ریزی منجمد می شود ویا برعکس به صورت بسته در داخل قطعه محبوس گردند که معمولا ًدرریخته گری تحت فشارمشاهده می شود.

عیب آبلگی 

عیب آبلگی همانند حفره های گازی است اما درسطح قطعه ظاهرمی شود همچنین درمورد قطعات نازک این عیب می تواند دردوسطح قطعه نیز ظاهر شوند . 

طریقه ایجاد عیب آبلگی

روش ایجادآبلگی همانند ایجاد عیب حفره های گازی است ولی دراین مورد آزاد شدن هیدروژن حل شده برخلاف ایجاد حفره های گازی،به صورت غیرکافی انجام می گیرد دراین حال درصورتی که درجه حرارت قطعه درهنگام بازکردن قالب بیش ازحد بالا باشد مقاومت مکانیکی آلیاژ بسیار ضعیف بوده و حفره های گازی ایجاد شده تحت فشار فوق العاده قوی موجب تغییرشکل قطعه درنواحی نزدیک سطح  می شوند همچنین درصورت نازک بودن قطعه نسبت به قطرحفره گازی نیزعیب فوق به وجودمی آید .

عیب مک های سوزنی(ریزمک) 

ریزمک های سطحی به صورت سوراخ های بسیارریز(چند صدم میلی متر)واغلب به صورت گروهی مشاهده    می گردند.

نحوه ایجاد عیب مک های سوزنی 

الف ) حبس گاز:

دراین مورد تاول های ریزی به وسیله حباب های گازی که درنواحی بسیارنزدیک سطح محبوس گردیده اند ایجاد می شود.

ب) اکسیدها:

اکسیدهای موجود درفلز نیزمی توانند عیب فوق را ایجاد نمایند.

عیب ترک خوردگی 

عیب ترک خوردگی به صورت ایجاد ترک های کم وبیش نازک وعمیق ظاهرمی شود دربرخی موارد این ترک ها می توانند حتی ضخامت قطعه را نیزطی نمایند.

نحوه ایجاد عیب ترک خوردگی

این نوع ترک ها بین دانه ای بوده وبه فرم های غیرمنظم می باشند.این ترک ها هنگامی ایجاد می شوند که آلیاژ درانتهای انجماد تحت تنش باشد.دراغلب موارد خطرایجادترک درنواحی از قطعه که مستعد ایجاد تنش        می باشند و در نقاط گرم بیشتر است.

 عیب سخت ریزه

این عیب به صورت ناهنجاری ساختاری و یا حضور اجسام خارجی می باشد که درحین ساخت و یا فرسایش و یا شکست ابزار برش ایجاد می شوند.

نحوه ایجاد عیب سخت ریزه

عیب سخت ریزه درریخته گری تحت فشارمی تواند مبدأ متفاوتی داشته باشد که شامل:

الف ) ترکیبات بین فلزی.

1 ترکیبات  m-Al(Fe,Mn)Si

این ترکیبات برروی برشهای قطعات به صورت سوزن های کوتاه دیده می شود که درحقیقت به صورت ذرات بریده مشاهده می شود.

2 ترکیبات x-Al(Fe,Mn)Si

این ترکیبات به فرم خطوط چینی ریزمشاهده می شوند.این ترکیبات نسبت به ترکیبات قسمت قبل(m-Al(Fe,Mn)Si)برروی خواص مکانیکی ضررکمتری داشته ودرفرآیند ساخت عملا ًمشکلی را ایجاد نمی نمایند.

3 – ترکیبات c-Al(Fe,Mn)Si

این ترکیبات به شکل بلورهای چند وجهی با طول متغیرمی باشند.این نوع ترکیبات هنگامی ایجاد می شوند که درجه حرارت حمام مذاب به کمترازحد معینی باشد که این حد بستگی به مقدارآهن،منگنزو کروم درآلیاژدارد.

ب) اکسیداسیون،واکنش با دیرگدازه ها

 آلیاژهای آلومینیوم مخصوصا ًدرحالت مایع طبیعتا ًبسیاراکسید شونده هستند و درروی حمام آلیاژمذاب معمولا لایه ای ازاکسیدآلومینیوم ایجاد می شود که به آن اکسید آلومینیوم گاما می گویند.این لایه به شدت محافظت کننده است اما طی چندین ساعت به اکسید آلومینیوم آلفا تبدیل می شود.سرعت تبدیل تابعی از درجه حرارت می باشد ، ازطرفی سرعت اکسیداسیون همچنین به حضوربرخی عناصرآلیاژی وازهمه مهم تردرریخته گری تحت فشاربستگی به حضورفلزروی درآلیاژ دارد.

پ) ذرات خارجی

آزمایش سیستماتیک برروی تعداد زیادی از نمونه ها به کمک میکروسکوپ الکترونیکی نشان داده اند که اغلب ذرات خارجی موجود درقطعات،متشکل ازذرات می باشند که احتمالا ًبا شکل تغییر یافته دراثر واکنش با آلومینیوم ویا ذرات بوته می باشند.

عیب قطره های سرد

قطرات سرد به صورت طبله های کم و بیش کروی به صورت محبوس درروی قطعه ظاهرمی شوند و اغلب موارد نیز قابل حل شدن و ایجاد پیوستگی ساختاری با فلز اطراف خود نمی باشند.تنها راه تشخیص این عیوب، بررسی ریزساختارآنها می باشد.

نحوه ایجاد عیب قطره های سرد

قطرات سرد قسمت هایی از فلزهستند که به سمت دیواره های قالب ویا ماهیچه پاشیده شده اند و بلافاصله نیزمنجمد گردیده اند ، بدون آنکه بتوانند توسط مذاب بعدی حذف گردند این قطرات منجمد درداخل قطعه محبوس شده وبدون آنکه ذوب مجدد شده باشند این قطرات فقط باعث ایجاد یک غیرهمگونی درساختار فلزی می شوند.

 






صفحات جانبی
آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
امکانات جانبی