تبلیغات
نقشه کشی و طراحی صنعتی - ساچمه زنی (Shot Peening)
 
نقشه کشی و طراحی صنعتی
سال اقتصاد مقاومتی ؛ اقدام و عمل گرامی باد
درباره وبلاگ


مصرف كالای ایرانی
حمایت از نیروی ایرانی
افزایش ثروت ملی


امر به معروف و نهی از منکر از دیدگاه امام علی(ع)
«امر به معروف» و «نهی از منکر» دو فریضه بزرگ و دو فرع از فروع ده‌گانه دین مبین اسلام محسوب می‌شوند. گذشته از عنایت خاص قرآن کریم به این موضوع و نیز سیره‌ی نظری و عملی پیامبراکرم(ص) و دیگر اولیای دین، در نگاه امیرالمؤمنین علی علیه‌السلام امر به معروف و نهی از منکر جایگاه ممتاز و ویژه‌ای دارد. آن حضرت امر به معروف و نهی از منکر را عنایت دین، قوام شریعت و با فضیلت‌ترین اعمال بندگان خدا توصیف می‌نماید که حتی از جهاد در راه خداوند نیز بالاتر است. از دیدگاه آن حضرت این دو فریضه برکات فراوانی در جامعه اسلامی به دنبال دارد و در مقابل ترک آنها مستوجب نزول بلا و خطرات زیادی است. مراتب سه‌گانه امر و نهی(قلبی، لسانی، یدی) خصوصیات آمر و ناهی، رابطه امر به معروف و نهی از منکر با جهاد و اقامه حدود و نیز لزوم نصیحت کردن و نصحیت پذیرفتن، همچنین فضیلت امر و نهی عوام نسبت به خواص، و رعایا نسبت به حکام، از دیگر فرازهای بیانات علوی در تبیین جایگاه و ارزش امر به معروف و نهی از منکر است.
حضرت زهرا سلام الله علیها:
همانا سعادتمند(به معنای) کامل و حقیقی کسی است که امام علی(ع) را در دوران زندگی و پس از مرگش دوست داشته باشد.


امام علی علیه السلام :
با مردم آنگونه معاشرت كنید، كه اگر مردید بر شما اشك ریزند، و اگر زنده ماندید، با اشتیاق سوی شما آیند.


حضرت محمد (ص) :
کسی که خود را شبیه غیر مسلمان درآورد ، از ما نیست


امام علی علیه السلام فرمودند:
شیعیان ما کسانی هستند که در راه ولایت ما از خود بذل و بخشش نشان می دهند، و در راه مودت ما همدیگر را دوست دارند . به جهت زنده نگهداشتن امر ما به زیارت یکدیگر می روند. در حال غضب به کسی ظلم نمی کنند و در صورت رضا اسراف نمی نمایند ، برای همسایگان خود مایه برکتند و با کسانی که معاشرت می کنند پیام آوران صلح و صفا و صمیمیتند.


حضرت امام خامنه ای ( دامه برکاته) :
حقیقت این است که امر به معروف و نهی از منکر , همان حرکت حزب الهی و همان پایبندی به اصول است که می تواند در مقابل انحراف و خطاهای فاحش دنیای امروز بایستد.


لعنت ابدی بر شیطان بزرگ آمریکای جنایت کار

تبریک ماه ربیع الاول :
این ماه همانگونه که از اسم آن پیداست بهار ماه‏ها است، بجهت این که آثار رحمت خداوند در آن هویداست. در این ماه ذخایر برکات خداوند و نورهاى زیبای او بر زمین فرود آمده است.

مدیر وبلاگ : A M
نویسندگان

فرآیندی معروف ودرعین حال مهم است که نیاز به معرفی و توسعه دارد.

تمیزکاری شیشه، سنگ وفلزیا مواد سخت دیگربه وسیله پرتاب ماسه توسط هوای فشرده انجام می شود. "بنجامین تیلگهام"درسال ۱۸۷۱ این فناوری را به ثبت رساند.اما بعدها ساچمه‌زنی بیشترتوسعه یافت.

این عملیات فرآیند شکل دهی سرد است که درآن تنشهای باقیمانده درونی فشاری درمنطقه ای نزدیک به سطح قطعه کارایجاد می شوند.ساچمه زنی جایگزین فرآیندهای پیچیده وهزینه برشده وهزینه مصرف مواد را کاهش می دهد.این فرآیند امکان طراحی قطعات سبکتررا فراهم آورده وبنابراین افزایش نسبت استحکام به وزن وهمچنین نسبت هزینه به سود را درپی دارد.

دردمش هوا،ساچمه فولادی توسط هوای فشرده با شتاب پرتاب می شوند واز طریق نازل روی قطعه ریخته می‌شوند.گاهی سرعت ساچمه ها به ۲۲۰ متربرثانیه نیزمی‌رسد.استفاده ازسیستمهای ساچمه زنی دوارمدرن می‌تواند سرعت جریان ساچمه ها را افزایش دهد.جریان انرژی دردمش هوا درمقایسه با ساچمه زنی دوار تقریبا یک به ده(۱:۱۰) است و به عبارت دیگرهزینه‌های پرداخت سطحی قطعات با استفاده ازچرخهای پرتاب ساچمه کاهش می یابد.اما درهرحال،امنیت فرآیند باید تضمین شود.باید به حداکثرقابلیت تکرارهمه پارامترهای دمش و پرتاب ساچمه از قبیل سرعت دمش،زمان دمش وسرعت جریان ساچمه و زاویه ضربه رسید.امروزه پرتاب ساچمه ها با استفاده ازچرخهای دوار برای پرداخت دسته های بزرگ قطعات تحت تنشهای بالا ومتناوب بکارمی رود.کاربردهای معمول آن عبارتند از:

صنعت خودروسازی،ماشین سازی و ازنقطه نظر دیگر طیف قطعاتی چون همه انواع فنر،محور بادامک، میل لنگ، میله های پیستون،چرخ دنده ها،ابزارهای صنعت معدن کاری،قطعات متعادل‌كننده کشتی ها وهواپیماهاو فرآیند دیگری که لازم است درمورد آن توضیح داده شود،فرایند Stress-Peening یا اصطلاحا تنش زنی با وجود یک تنش کششی قبلی است.

در شرایطی که قطعات تنها در یک جهت تحت تنش قرار دارند،فرآیند تنش زنی بکارمی رود ودر آن قطعاتی که تحت یک کشش قبلی قرار دارند ساچمه زنی می شوند.درطی این فرآیند،تنش فشاری درونی بسیار بیشترازساچمه زنی معمولی ایجاد شده و درحقیقت درست تا حد سیلان تنش فشاری درونی ماده پیش می رود.تنش زنی، صرفه جویی بیشتر دروزن وافزایش عمرکاری را در پی دارد.این افزایش عمرکاری درقطعات مختلف متفاوت می باشد،مثلا برای چرخ دنده ها وفنرهای مارپیچی بیش از ۱۰۰۰درصد،درزهای جوش ۲۰۰ درصد وبرای میله های تحت تنش پیچشی بین ۱۴۰ تا ۶۰۰ درصد است.

به منظورافزایش مقاومت ودوام قطعه واجتناب ازترک خوردگی تنشی(SCC)،باید تمام سطوح بحرانی وحساس کاملا ساچمه زنی شوند.برای کنترل این موضوع می‌توان ازعدسی با بزرگنمایی x۱۰استفاده کرد یا مایع خاصی را روی سطح قطعه پاشید یا رنگ کرد؛درطی فرآیند خشک کردن این مایع به شکل الاستیک در آمده وتنها توسط شکست سطح کنده می شود.

یک دستگاه ساچمه زنی معمولا‌ از اجزاء زیر تشکیل شده است:

چرخ دوار پرتاب کننده ساچمه،بخش جداکننده ساچمه که ساچمه های ساییده وفرسوده وخردشده را از ساچمه های قابل استفاده جدا می کند،وجمع کننده گردوغبارکه برای تکمیل کار بخش قبلی ذرات ریز موجود درانبوه ساچمه ها را می گیرد.

برای رسیدن به شدت مورد نیازدرساچمه زنی نیازمند اجزاء مناسب دردستگاه هستیم.اصل کارساچمه زنی با کمک چرخهای دوارپرتاب کننده ساچمه برمبنای استفاده ازانرژی جنبشی بالای ساچمه ها قرار دارد؛این انرژی ازسرعت وجرم ساچمه ناشی می شود.بنابراین عملکرد دستگاه ساچمه زنی به مقدار زیادی به بازدهی چرخ های پرتاب بستگی دارد.معمولا این چرخهای دواربصورت Patent بوده ودر انحصارسازندگان اندک خود قراردارند.

استفاده ازیک یا چند چرخ برروی ماشین،مزیتهای بیشماری را درپی دارد مانند:

ضربه با انرژی زیاد، کنترل جهت سطح پاشش،توان عملیاتی بالای ساچمه های ساینده، پاشش یکنواخت با شدت بهینه، وزمان مناسب پرداخت سطحی.

بهبود استحکام خستگی:

می دانیم که درفناوریهای جدید پرداخت سطحی وعملیات مربوط به سطح،ساچمه زنی ازطریق پرتاب ساچمه برروی قطعات با استفاده ازچرخهای بزرگ دوارجایگزین دیگرفرآیندهای گران قیمت و زمان بر شده است وامروزه به اثبات رسیده است که این عملیات درجهت افزایش استحکام خستگی فنرها موثر است.این فرآیند هم ازلحاظ زیست محیطی وهم ازلحاظ اقتصادی مناسب بوده وهمانطورکه گفته شد امکان طراحی قطعات سبکتر و با هزینه کمتر را فراهم می آورد.

این فرآیند تاثیراندکی برروی قطعات تحت تنشهای پیچشی وفشاری غیر متناوب(مستقیم)دارد،اما برای قطعاتی که تحت تنش های خمشی یا پیچشی متناوب قراردارند مثل شیرها،سیستمهای تعلیق،فنرهای کلاچ وفنرهای مارپیچی بسیارمناسب هستند.

چگونه خواص خستگی فنرها بهبود می یابد؟

درفرآیندهای ساچمه زنی،به منظور دستیابی به توزیع موضعی تنشهای فشاری وکششی قبل ازآنکه فنرها تحت هیچ تنشی قراربگیرند ساچمه های ساینده روی سطح فنرها پاشیده می شوند.

ساچمه های ساینده که گاها تا سرعت ۱۰۰مایل برثانیه به سطح آنها برخورد می کنند،باعث به وجود آمدن دندانه های کروی شکل دائمی برروی آنها می شوند.سطح فلز زیرسطوح ساچمه زنی شده تغییر شکل می یابند.موازنه نیروها تنشی فشاری را در فلزایجاد می کند.فرورفتگی ایجاد شده روی سطح بالایی مماسی وعمود برسطح است.اما درلایه های زیرین کشش باعث تغییرشکل دائمی می شود.در نتیجه فنرهای ساچمه زنی شده قبل از آنکه درشرایط کاری واقعی قراربگیرند،تحت تنشهای اولیه ای قرارمی گیرند.تنشهایی که فنرها درطول عمرکاری خود آنها را تحمل می کنند،مشابه تنشهای اولیه ای هستند که در اثرساچمه زنی درقطعه ایجاد می شوند.به ویژه درشرایطی که تنش کششی داریم،فشار سطحی که ازقبل ایجاد شده،قله های کشش(تنشهای کششی ماکزیمم در سیکل خستگی)را کاهش می دهد و به این ترتیب استحکام خستگی فنر با ساچمه زنی افزایش می یابد.

اتوماسیون خطوط ریخته گری:

 درصنایع ریخته گری امروز مدرنیته کردن فرآیند تمام کاری وپرداخت سطحی قطعات ریختگی،به دلیل تراکم بالای نیروی کاروهزینه بالایی که برای تمیزکاری قطعه صرف می شود،ازاهمیت بالایی برخوردار است . فرآیند تمام کاری وپرداخت سطحی قطعات ریختگی شامل مراحل زیرمی باشد:

ساچمه زنی،سنگ زنی،بریدن لبه‌های زائد،فرزکاری،مته کاری وتست کیفیت.

هنگام طراحی سیستمهای پیشرفته تمام کاری درریخته گری،موارد زیر باید درنظرگرفته شوند

زمان تمیزکاری

جریان مواد درون خط :

 درکارگاه یا کارخانه ریخته گری،باید جریان مواد متناسب با نیازمندیهای انواع تولیدات مختلف مثلا آهن،آلومینیم،سری قطعات کوچک یا بزرگ باشد واین مسئله منجربه بروزتنگناها ومشکلاتی درهنگام مراحل مختلف تمام کاری قطعات ریختگی می شود.

کیفیت تمام کاری:

کیفیت تمام کاری امروزه با دقت بالا به دست می آید واگردقت کاردرحین انجام مراحل متغیر باشد مانند حالتی که تمیزکاری بطوردستی انجام می‌شود،کنترل کیفیت دچارمشکل می شود.

بازیافت برگشتی ها:

برای برگرداندن مقادیربالای برگشتی ها به فرآیند ذوب،قطعه برگشتی نباید برنده و دارای لبه های نوک تیز باشد.درماشینکاری مکانیکی،میزان تراشه های تولید شده می تواند بسیار راحتترازتمیزکاری دستی کاهش پیدا کند.

انعطاف پذیری:

 تغییرات سریع امروزه در برنامه ها و طراحی‌های خطوط تولید و زمان های کوتاه تولید نیازمند تغییرات سریع درمیان محصولات مختلف است.

رتبه نیروی انسانی:

برای کاهش هزینه ها و بهبود شرایط کارگران معمولا کارخانه ها مایل به کم نگه داشتن نیروی کار خود هستند. ارزش و اعتبار کارگران نزد خودشان هم بالا می رود وقتی بدانند به عنوان اپراتور در کارخانه استخدام شده اند نه بعنوان تمیزکننده!

عمق اتوماسیون:

 یعنی درجه بهم پیوستگی و اجرای مراحل مختلف هر فرآیند در کل عملیات. همه مراحل ماشینکاری ترکیب شده و بطور مستقیم توسط انواع روشهای ترابری و نگهداری به هم مرتبط می شوند. هنگامی که روشها و تکنیکها در عملیات خودکار، انتخاب شد هم تنوع محصول و هم مراحل دستی باقیمانده باید بطور دقیق ترکیب شوند.

ضوابط و معیارهای لازم عبارتند از:

میزان تولید، پیچیدگی عملیاتهای انجام شده روی هر قطعه، میزان استفاده از هر کدام از اجزاء خط تولید، پیچیدگی وظایف و در نتیجه خطرهایی که بخاطر عدم شایستگی اپراتور بوجود می آید. امکانات ساختمانی درون کارخانه، محدودیت در سرمایه گذاری، ترکیب اجزاء موجود کارخانه و تطبیق اجزاء.

مدلهای طرح بندی نیازمندیهای فرآیندهای مختلف :

سلولهای مجزا:

 راه حل سلولی به شکل ایجاد سلولهای مجزا به مفهوم اهمیت بالای تخصص گرایی به همان اندازه اهمیت انجام مراحل کار می باشد؛ اما به دلیل داشتن انبار موقت قطعات و جابجایی و حمل و نقل درونی به تلاش و مدیریت بیشتری نیاز دارد. استفاده از چنین سلولهایی امکان تغییر سریع در هر مرحله از فرآیند را در یک شرایط ثابت فراهم می آورد. مفاهیم استانداردسازی و طبقه بندی به راحتی وارد شده و طراحی های جدید در خط تولید تسهیل می شود. مراحل مختلف ساخت همراه، با زمان کوتاه اصلاح و تغییر و تضمین قابل استفاده بودن سلول حذف شده، می تواند اضافه یا کم شود. تعداد سلولها بدون آنکه تغییری در طراحی کل کارخانه بوجود آید، می توانند اضافه شوند و خروجی را افزایش دهند. هنگامی که یک محصول اصلاح شود و تغییراتی در آن داده شود و یا تعداد قطعات محصول کاهش یابد، می توان یک سلول از خط برداشت یا مکان نصب آن را عوض کرد.

طراحی سلولها همراه با محافظت کامل و کنترل دقیق، آنها را تبدیل به نقاط عطف کارخانه که به راحتی قابل تعویض هستند، می نماید. استفاده از روبوت نیز در این سلولها امکان پذیر است. پر و خالی کردن این سلولها توسط سیستمهایی با صفحه چرخان و متحرک انجام می شود.در این سیستم ماشینکاری و کنترل در یک زمان انجام شده و کل سیکل کوتاه تر می شود. هزینه قطعات به دلیل حذف تکنولوژی چندگانه حمل بار کاهش می یابد. در ضمن ایمنی کارگر نیز با استفاده از تجهیزات ایمن و پیشرفته (حصارهای ایمنی و پرده های ایمنی در مقابل نور) تامین می شود.

حجم برگشتی ها به دلیل ماشینکاری کم شده و تراشه ها و برگشتی های قابل استفاده از هم جدا می شوند. دقت ماشینکاری توسط روباتهای صنعتی تامین می شود.

در هر سلول کارهای متنوعی می تواند انجام شود که به نوع قطعه بستگی دارد. این سلولها، بهترین سیستم برای ترکیب چندین مرحله از کار برای محصولات مشابه است. مخصوصا سلولهای ریخته گری در قالب تحت فشار معمولا ساختمان پایه یکسانی دارند و قادر خواهند بود برای تولید تقریبا همه قطعات در یک دسته ابعاد یکسان انعطاف‌پذیری داشته باشند. انعطاف پذیری بوسیله کنترل با کمک روباتها و مهارت کارگران به دست می آید. جمع کردن چندین مرحله از کار در یک سلول فواید زیر را دارد :

استفاده بهتر از امکانات موجود

موقعیت سلول در جهت بهبود زمان سیکل است.

تغییرات سریعتر برای انواع محصولات مشابه، تنوع در استفاده از مراحل کاری را در پی دارد.

ترکیب مراحل تست و کنترل با تمامکاری و کنترل بهتر قطعه.

فضای کاری کمتر

کاهش حمل و نقل های میانی با ماشینکاری مستقیم در سلولهای ساخت و تولید.

انتخاب مراحلی که باید ترکیب شوند، بسته به خواسته مشتری و احتیاجات داخلی او انجام می شود.

روباتهای صنعتی:

 هر دو روبات یک قطعه ریختگی را بلند کرده و به مرحله بعدی منتقل می کند.

در کل باید اذعان داشت که با اتوماسیون و خودکار کردن خطوط ریخته گری و استفاده از روباتهای صنعتی، هر گونه تغییر در خط تولید، نقل و انتقال برگشتی‌ها، خارج کردن قطعات تمام کاری شده، تست نفوذ هوا و عملیات مختلف چون فرزکاری آسانتر انجام می شود.

 


صفحات جانبی
آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
امکانات جانبی