تبلیغات
نقشه کشی و طراحی صنعتی - خط کشهای دیجیتال و کد گشائی آنها
 
نقشه کشی و طراحی صنعتی
سال اقتصاد مقاومتی ؛ اقدام و عمل گرامی باد
درباره وبلاگ


مصرف كالای ایرانی
حمایت از نیروی ایرانی
افزایش ثروت ملی


امر به معروف و نهی از منکر از دیدگاه امام علی(ع)
«امر به معروف» و «نهی از منکر» دو فریضه بزرگ و دو فرع از فروع ده‌گانه دین مبین اسلام محسوب می‌شوند. گذشته از عنایت خاص قرآن کریم به این موضوع و نیز سیره‌ی نظری و عملی پیامبراکرم(ص) و دیگر اولیای دین، در نگاه امیرالمؤمنین علی علیه‌السلام امر به معروف و نهی از منکر جایگاه ممتاز و ویژه‌ای دارد. آن حضرت امر به معروف و نهی از منکر را عنایت دین، قوام شریعت و با فضیلت‌ترین اعمال بندگان خدا توصیف می‌نماید که حتی از جهاد در راه خداوند نیز بالاتر است. از دیدگاه آن حضرت این دو فریضه برکات فراوانی در جامعه اسلامی به دنبال دارد و در مقابل ترک آنها مستوجب نزول بلا و خطرات زیادی است. مراتب سه‌گانه امر و نهی(قلبی، لسانی، یدی) خصوصیات آمر و ناهی، رابطه امر به معروف و نهی از منکر با جهاد و اقامه حدود و نیز لزوم نصیحت کردن و نصحیت پذیرفتن، همچنین فضیلت امر و نهی عوام نسبت به خواص، و رعایا نسبت به حکام، از دیگر فرازهای بیانات علوی در تبیین جایگاه و ارزش امر به معروف و نهی از منکر است.
حضرت زهرا سلام الله علیها:
همانا سعادتمند(به معنای) کامل و حقیقی کسی است که امام علی(ع) را در دوران زندگی و پس از مرگش دوست داشته باشد.


امام علی علیه السلام :
با مردم آنگونه معاشرت كنید، كه اگر مردید بر شما اشك ریزند، و اگر زنده ماندید، با اشتیاق سوی شما آیند.


حضرت محمد (ص) :
کسی که خود را شبیه غیر مسلمان درآورد ، از ما نیست


امام علی علیه السلام فرمودند:
شیعیان ما کسانی هستند که در راه ولایت ما از خود بذل و بخشش نشان می دهند، و در راه مودت ما همدیگر را دوست دارند . به جهت زنده نگهداشتن امر ما به زیارت یکدیگر می روند. در حال غضب به کسی ظلم نمی کنند و در صورت رضا اسراف نمی نمایند ، برای همسایگان خود مایه برکتند و با کسانی که معاشرت می کنند پیام آوران صلح و صفا و صمیمیتند.


حضرت امام خامنه ای ( دامه برکاته) :
حقیقت این است که امر به معروف و نهی از منکر , همان حرکت حزب الهی و همان پایبندی به اصول است که می تواند در مقابل انحراف و خطاهای فاحش دنیای امروز بایستد.


لعنت ابدی بر شیطان بزرگ آمریکای جنایت کار

تبریک ماه ربیع الاول :
این ماه همانگونه که از اسم آن پیداست بهار ماه‏ها است، بجهت این که آثار رحمت خداوند در آن هویداست. در این ماه ذخایر برکات خداوند و نورهاى زیبای او بر زمین فرود آمده است.

مدیر وبلاگ : A M
نویسندگان

برای کنترل سیستمهای NC و CNC سنسورهایی باید مورد استفاده قرار گیرد که بتواند مقدارجابجائی برحسب متر،میلی مترومیکرومتر را به صورت سیگنال الکتریکی دراختیارقراربدهد.دراین پدیده ها شخص جائی نداردوسنسورخود بایدجابجائی ها را بسنجد.برای تبدیل دما از تغییرولتاژ دوسردیود زنری مشخص استفاده می شود،اما سیستمی که بتواند جابجائی را تشخیص دهد مسلماً فرق خواهد کرد.برای باور دیدگاهی که بتواند جابجائی را آشکار سازد تشخیص تعداد دورموتور مثال خوبی خواهد بود به این ترتیب که در آن می توان یک فرستنده و گیرنده نوری را دردو طرف پره ای که به روتورموتور وصل است قرارداد.با چرخش موتور این پره مسیرنوررا قطع و وصل می کند وتعداد قطع و وصل مقدار چرخش را مشخص می سازد.این سنسوربرای شناخت تعداد دوربسیار ساده و بسیار مناسب است.اما برای رسیدن به دقتهای بالا وبرای تشخیص نصف ، یک چهارم و ... از یک دور باید تکنیک ساده بالا بهبود یابد که دربخشهای بعدی این روشها ارائه می گردند واینها همان اصولی هستند که درانکدرهای دیجیتالی میزان چرخش ومقدارجابجائی مورد استفاده قرارمی گیرند.

1-1-2  میزان چرخش :

زمانیکه سیستم دقت بالاتری بطلبد یعنی اینکه علاوه برتعداد دورها به یک دوم دور، یک چهارم دور و ... نیزحساس باشد یا باید درفواصل منظم برروی دایره ای تعداد سنسورها زیادترگردند تا آن پره تک پر درهرمکانی یکی ازاین سنسورها را قطع و وصل کند و یا ارزانتر و ساده تراین که یک سنسورقرارداده شود و درعوض تعداد پره های متصل به روتور زیاد ترگردند.این همان تکنیکی است که درخط کشهای نوع دوم یا به عبارت دیگرمقیاس بندهای نوع دوم یا چرخشی بکار می رود ودرآنها یک صفحه دایره ای فلزی سوراخهای زیادی را درفواصل منظم ایجاد می کنند و این دایره به روی محوری می چرخد که این محوربه روتورموتورالکتریکی وصل می شود و درپشت این پالسهای ایجاد شده یک مدار دیگر درجهت و میزان چرخش و با مدیریت  پروسسور مکان دقیق را محاسبه کرده و نمایش می دهد.

در حالتی که دقت بسیار بالاتری مد نظر باشد چون که سوراخکاری صفحه فلزی از نظر مکانیکی و اندازه سوراخها محدود است به جای سوراخکاری خطوطی را روی صفحه ای شیشه ای ایجاد می کنند.

2-1-2  تعیین جهت چرخش:

تکنیکی که در بالا اشاره شد تنها مقدار چرخش را بیان می کند و این سنسور و مدار پشت سر آن تنها برای زمانی که موتور فقط در یک جهت حرکت می کند مناسب است و برای کاربردهای CNC وNC   که موتورهای الکتریکی از قبیل سرو موتور AC و  DC هستند و چرخشهای چپ گرد، راستگرد دارند این تکنیک به تنهائی کارا نیست.

عدم کارائی از اینجا ناشی می شود که یک سیستم پردازشگر وجود دارد و یک مکان شمارش که اکثراً سیستم کنترل دقیقاً پروسسور نیست. همچنین یک قسمت آسنکرون عمل کنترل جهت چرخش و تعداد دور چرخش را معین می کند و پروسسور تنها از طریق شمارنده ها به تحلیل مکان می پردازد بنابراین سنسور طوری باید طراحی شود که جهت چرخش را نیز به مدار شمارشگر بدهد برای این کار به جای استفاده از یک سنسور نور در مقابل سوراخهای موجود روی قرص دایره ای دو سنسور نوری قرار داده می شود و فاصله آن دو را چنان تنظیم می شود  که پالسهای ایجاد شده توسط دو سنسور اختلاف فازی برابر 90  درجه با هم داشته باشند. زمانی که سیگنال XA  از سیگنال XB به اندازه 90 درجه پیش فاز باشد نشانه راستگرد بودن چرخش و زمانیکه سیگنال XB  از سیگنال XA به اندازه 90 درجه پیش فاز باشد نشانه چپگرد بودن چرخش خواهد بود.

بنابراین از پس فاز یا پیش فاز بودن سیگنال A نسبت به B می توان جهت حرکت را نیز تعیین کرد و حال به جای استفاده از یک شمارنده ساده ، از یک شمارنده بالا پائین شمار و یک مدار تشخیص جهت استفاده می گردد که در آن صورت در هر زمانی مقدار دقیق جابجائی نسبت به مبدا را خواهیم داشت.

2_2  مقیاس بندهای خطی{1}

مقیاس بندهای خطی یا به اصطلاح خط کشهای دیجیتالی نیز با تکنیکی دقیقاً مشابه مقیاس بندهای دوار ساخته می شوند با این تفاوت که در اینجا خطوط مقیاس را بر روی یک صفحه نواری شیشه ای ایجاد می کنند و این نوار شیشه ای طولی به اندازه حداکثر تغییر مکان مورد نظر دارد و مشابه حالت دوار. در این جا نیز نوار شیشه ای مابین فرستنده و گیرنده های نوری جابجا می شود و با قطع و وصل سیگنال نوری سیگنال الکتریکی تولید می کند.

در اینجا باید متذکر شد که عرض نوارها بسیار باریک است و در خط کشهای دقت بالا این عرض به حدود چهار میکرومتر و کمتر نیز می رسد. بنابراین ریزترین باریکه های نوری نیز باعث عبور نور از مابین چند خط تاریک می شود ، پس سنسور نوری هیچگاه قطع نور را حس نمی کند. برای حل این مشکل ورنیه ای از جنس همان نوار شیشه ای طویل ساخته می شود و روی آن نیز خط هائی به پهنا و درازای خطوطی که روی نوار شیشه ای ایجاد شده است با تکنیک های مدار چاپی ایجاد می شود و آن به همراه گیرنده و فرستنده های نوری حرکت کرده و  روی هم افتادگی خطوط متناظر بر روی ورنیه و نوار خط کش ، باعث عبور نور و عدم روی هم افتادگی متناظر باعث قطع نور می گردد و سیگنال الکتریکی بازای حرکت پدید می آید.

لازم به ذکر است که ورنیه در هر دو سیستم خط کش چرخشی و خطی بکار می رود. و در حالت خطکش ورنیه به همراه منابع و سنسورهای نور حرکت کرده و نوار شیشه ای ثابت است و در حالت دوار برعکس ، یعنی ورنیه به همراه منابع و سنسورهای نور ثابت بوده و نوار شیشه ای بوسیله روتور در وسط آن می چرخد.

3_2  نقاط مرجع {1}

برای اینکه نقطه شروع یا مبدا برای اندازه گیری وجود داشته باشد بر روی نوار شیشه ای خط کش و همچنین ورنیه آن خطوط اضافی را به عنوان خطوط مرجع قرار می دهند که این خطوط در زیر ردیف نوار خطوط اصلی و در فواصل منظمی قرار دارند. فاصله این خطوط نسبت به هم( بر عکس خطوط اصلی که به ازای هر  2 ، 10 ، 20 میکرومتر و ... ( بسته به دقت خط کش ) از هم قرار داشتند خیلی بزرگ و بازای هر 50 میلیمتر، 50000 میکرومتر ) می باشد. یعنی سنسور نوری مربوط به نقاط مرجع بازای هر حرکت پنجاه میلی متری یک پالس می دهد. این خطوط برای حذف خطای تنشهای CNC و DRO[2] بکار می روند.

الف) نقاط مرجع با فاصله ثابت:

نقاط مرجع بازای هر 50 mm قرا می گیرند و بازای هر جابجائی به اندازه 50 mm یک پالس می گیریم.

ب) نقاط مرجع با فاصله کد شده :

برای اینکه دستگاه برای یافتن نقطه مرجع اصلی کل طول خط کش را طی نکند از نقاط مرجع با فاصله کد شده استفاده می شود ، خطوط مرجع به دو میدان زوج و فرد تقسیم می شوند خطوط مرجع با شماره های فرد کلاً با فاصله 20mm  از هم قرار دارند و خطوط زوج با نسبتی نسبت به خطوط فرد قرار می گیرند که نسبت مربوطه از فرمول زیر بدست می آید:

 n×0.02mm +10µm= (20n +10)µm   = فاصله خطوط زوج از خطوط فرد

n) شمارنده خطوط فرد(

 


صفحات جانبی
آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
امکانات جانبی